همه چیز در مورد آزمون زبان اسپانیایی DELE

متن کامل

در این مقاله درباره همه چیز آزمون دله که معتبرترین آزمون زبان اسپانیایی است و مدرک آن اعتبار بالایی دارد صحبت کرده‌ایم.

آزمون زبان اسپانیایی DELE که به آن دیپلم زبان اسپانیایی می‌گویند، معتبرترین آزمون این زبان است که توسط موسسه سروانتس برگزار می‌شود. شما با در دست داشتن مدرک آزمون دله، به‌راحتی می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه، کار و زندگی در اسپانیا و کشورهای اسپانیایی زبان اقدام کنید. مدرک این آزمون راه ورود شما به کشور اسپانیا خواهد بود و نشان‌دهنده این موضوع است که به‌راحتی می‌توانید از پس نیازهای زبانی خود در این کشور برآیید. برای شناخت زیر و بم امتحان دله اسپانیایی، ادامه مطلب را دنبال کنید.

آزمون دله DELE اسپانیایی چیست؟

آزمون زبان اسپانیایی DELE مخفف عبارت Diplomas de Español como Lengua Extranjera ، یک آزمون بین‌المللی زبان اسپانیایی است که برای سنجش مهارت زبانی زبان‌آموزان در ۶ سطح، از A1 تا C2 برگزار می‌شود.آزمون دله درواقع معادل مدرک دیپلم زبان اسپانیایی است و توسط موسسه سروانتس برگزار می‌شود. زبان‌آموزانی که موفق به دریافت نمره قبولی شوند، از سوی وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا، مدرک این زبان را دریافت می‌کنند.

شرایط و قوانین آزمون DELE

تمام آزمون‌های بین‌المللی زبان، شرایط و قوانینی دارند که متقاضیان موظف به رعایت آن‌ها هستند. عدم رعایت هریک از شرایط و قوانین آزمون DELE  که در ادامه برایتان آورده‌ایم، به معنای محرومیت از این آزمون خواهد بود.

سعی کنید در زمان اعلام شده ثبت‌نام خود را انجام دهید. چون امکان تمدید مهلت زمان ثبت‌نام وجود ندارد.

در طول آزمون با داوطلبین حاضر در جلسه صحبت نکنید.

دور تقلب را خط بکشید؛ زیرا در صورت مشاهده هر تقلبی از سوی ممتحنین، از آزمون محروم خواهید شد.

حتما یک ربع تا نیم ساعت قبل از شروع آزمون، در محل حضور پیدا کنید. بعد از بسته شدن درب، شما اجازه ورود نخواهید داشت.

در روز امتحان، تاییده ثبت‌نام که از طریق ایمیل برایتان ارسال شده است را در موبایل یا به‌صورت پرینت‌شده به ممتحنین نشان دهید.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون DELE

هرسال از سوی سایت رسمی dele.org تاریخ ثبت ‌نام و زمان برگزاری آزمون DELE اعلام و به مراکز  برگزار‌کننده آزمون هم اطلاع‌رسانی می‌شود. نکته مهمی که متقاضیان باید به آن توجه کنند این است که در تاریخ‌های اعلام شده، آزمون در همه سطوح برگزار نمی‌شود. برای مثال در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱، این آزمون فقط در سه سطح A2، B1 و B2 برگزار می‌شود.نکته دیگر اینکه حتما به ددلاین ثبت‌نام توجه کنید و سعی کنید چند روز قبل از تمام شدن ددلاین، ثبت‌نام خود را انجام دهید تا از آزمون جا نمانید.

محل برگزاری آزمون DELE

درحال حاضر آزمون دله اسپانیایی در ۸۵۰ مرکز و در بیشتر از ۱۰۰ کشور دنیا برگزار می‌شود. محل برگزاری آزمون دله DELE در ایران، در کانون زبان ایران است. کانون زبان ایران تنها نماینده رسمی برگزارکننده این آزمون است.متقاضیان شرکت در آزمون دله می‌توانند براساس تاریخ‌های اعلام شده از سوی موسسه سروانتس و با مراجعه به سایت کانون زبان، در زمان مشخص‌شده ثبت‌نام کرده و در آزمون شرکت کنند.

مدت زمان آزمون DELE

یکی از سوالات اصلی متقاضیان آزمون اسپانیایی دله این است که این آزمون چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان این آزمون بستگی به سطح آن دارد. یعنی باتوجه به هریک از سطوح A1 تا C2، مدت زمان از ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه تا ۴ ساعت و نیم (همراه با زمان استراحت) متغیر خواهد بود.

مدت زمان آزمون DELE در سطح A1: ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه

مدت زمان آزمون DELE در سطح C2: ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه

شرایط سنی شرکت در آزمون DELE

موسسه سروانتس اعلام کرده‌است که افراد از سن ۱۱ سال به بالا می‌توانند در آزمون اسپانیایی دله شرکت کنند. این موسسه دو نوع آزمون متفاوت را برای متقاضیان ۱۱ تا ۱۷ سال طراحی کرده‌است: آزمون A1 و آزمون A2/B1.متقاضیان ۱۸ سال و ۱۸ سال به بالا، باید در امتحانات عمومی شرکت کنند.

آزمون دله سطح A1 برای نوجوانان ۴ بخش دارد:

Reading comprehension test (45 min)

Listening comprehension test (20 min)

Writing expression and interaction test (25 min)

Oral expression and interaction test (10 min + 10 min preparation time)

آزمون دله سطح A2/B1 مطابق ۴ بخش زیر است:

Reading comprehension test (50 min) 

Listening comprehension test (30 min)

Writing expression and interaction test (50 min)

Oral expression and interaction test (12 min + 12 min preparation time)

تعداد سوالات آزمون DELE

تعداد سوالات آزمون دله براساس سطح آن متفاوت است. در ادامه به‌صورت جداگانه هر سطح را همراه با تعداد سوالات بررسی کرده‌ایم:

سطح A1:

درک مطلب: ۴ تسک/ ۴۵ دقیقه

مهارت نوشتاری و تعامل: ۲ تسک/ ۲۵ دقیقه

درک شنیداری: ۴ تسک/ ۲۰ دقیقه

مهارت گفتاری و تعامل: ۱۵ دقیقه

سطح  A2:

درک مطلب: ۵ تسک/ ۶۰ دقیقه

مهارت نوشتاری و تعامل: ۲ تسک/  ۵۰ دقیقه

مهارت شنیداری: ۵ تسک/ ۳۵ دقیقه

مهارت گفتاری و تعامل: ۱۵ دقیقه

سطح B1:

درک مطلب: ۵ تسک/ ۷۰ دقیقه

مهارت نوشتاری و تعامل: ۲ تسک/ ۶۰ دقیقه

مهارت شنیداری: ۵ تسک/ ۴۰ دقیقه

مهارت گفتاری و تعامل: ۱۵ دقیقه+ ۱۵ دقیقه برای آماده شدن

سطح B2:

درک مطلب: ۴ تسک/ ۷۰ دقیقه

مهارت نوشتاری و تعامل: ۲ تسک/ ۸۰ دقیقه

مهارت شنیداری: ۵ تسک/ ۴۰ دقیقه

مهارت گفتاری و تعامل: ۲۰ دقیقه+ ۲۰ دقیقه برای آماده شدن

سطح C1:

در سطح C1 از ۴ آزمون در دو گروه تشکیل شده‌است.

گروه اول: آزمون ۱ و ۳

گروه دوم: آزمون ۲ و ۴

TEST 1: درک مطلب و استفاده از زبان: ۵ تسک/۹۰ دقیقه

TEST 2: درک شنیداری و استفاده از زبان: ۵ تسک/۵۰ دقیقه

TEST 3: درک شنیداری و تعامل و بیان نوشتاری: ۲ تسک/ ۸۰ دقیقه

TEST 4: درک مطلب و تعامل و بیان گفتاری: ۲۰ دقیقه+۲۰ دقیقه برای آماده شدن

سطح C2:

این سطح از ۳ آزمون تشکیل شده‌است:

TES1: استفاده از زبان، درک مطلب و درک شنیداری: ۶ تسک/ ۱۵۰ دقیقه

TEST2: درک مطلب و درک شنیداری، تعامل و بیان نوشتاری: ‌۳ تسک/ ۱۵۰ دقیقه

ETST3: درک مطلب و تعامل و بیان گفتاری:‌۲۰ دقیقه+ ۳۰ دقیقه برای آماده شدن

نمره قبولی آزمون DELE

بسته به سطح مورد نظر، نمره مورد نیاز برای دریافت مدرک آزمون دله متفاوت خواهد بود. براساس همین گفته، در ادامه نمره قبولی آزمون DELE را در سطوح مختلف آورده‌ایم:

نمره قبولی سطح A1  و A2:

برای سطح A1 و سطح A2  بیشترین نمره قبولی ۱۰۰ و کمترین آن ۳۰ است. متقاضیان باید در بخش مهارت گفتاری حتما نمره قبولی را دریافت کنند. یعنی اگر نمره سه مهارت درک مطلب، رایتینگ و لیسنینگ آن‌ها به حداقل یعنی ۳۰ برسد ولی مهارت گفتاری را fail شوند، مدرک دریافت نخواهند کرد.

نمره قبولی سطح B1  و B2:

برای دریافت مدرک آزمون اسپانیایی دله در این دو سطح، حداکثر نمره ۱۰۰ و حداقل آن ۶۰ است.متقاضیان برای دریافت مدرک آزمون دله سطح B1 و B2 باید حداقل ۳۰ نمره از ۵۰ نمره‌ی مهارت‌های درک مطلب و مهارت نوشتاری، و ۳۰ نمره از ۵۰ نمره‌ی مهارت‌های شنیداری و گفتاری دریافت کنند (مجموعا ۶۰ نمره).

نمره قبولی سطح C1:

برای قبولی در این سطح به حداقل نمره ۶۰ و حداکثر نمره ۱۰۰ نیاز دارید.متقاضیان برای دریافت مدرک آزمون دله سطح C1 باید حداقل ۳۰ نمره مهارت‌های گروه اول و ۳۰ نمره از مهارت‌های گروه دوم دریافت کنند.

نمره قبولی سطح C2:

حداکثر نمره قبولی برای دریافت مدرک در این سطح ۱۰۰ و کمترین آن دریافت حداقل نمره ۲۰ در هر بخش است. یعنی:

تست ‍‍۱: ۲۰ نمره

تست ۲:۲۰ نمره

تست ۳: ۲۰ نمره

شما با دریافت حداقل نمره ۲۰ در هر بخش می‌توانید به حداقل نمره یعنی ۶۰ برسید. توجه کنید که اگر شما در یک تست ۳۰ نمره، در یکی دیگر ۲۰ نمره و در دیگری ۱۰ نمره دریافت کنید، موفق به دریافت مدرک نمی‌شوید. سایت آزمون DELE به‌صورت شفاف بیان کرده‌است که برای دریافت مدرک در سطح C2 حداقل نمره ۲۰ از هر تست را باید به‌دست آورید.

زمان اعلام نتیجه آزمون DELE

زمان اعلام نتیجه چند ماه بعد از برگزاری آزمون خواهد بود. این مدت حدودا ۳ ماه یا کمتر طول می‌کشد. همچنین چند ماه بعد از برگزاری آزمون، مدرک شما به آدرسی که موقع ثبت‌نام وارد کرده بودید، ارسال خواهد شد.

ساختار آزمون DELE

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، آزمون دله ۶ سطح دارد که از سطح A1 تا C2 را شامل می‌شود. A1 معادل مبتدی‌ترین و C2 معادل پیشرفته‌ترین سطح است.

مدرک آزمون دله سطح A1 به شما می‌گوید که به راحتی می‌توانید از پس نیازهای اولیه ارتباطی خود در زندگی روزانه به زبان اسپانیایی برآیید.مدرک آزمون دله سطح A2 به شما می‌گوید که می‌توانید با اسپانیایی‌زبان‌ها تا حدی ارتباط بگیرید، احوال‌پرسی کنید، آدرس بپرسید و زندگی خود را بگردانید. کسانی‌که دیپلم زبان اسپانیایی سطح A2 دارند، می‌توانند درباره اطلاعات مربوط به خودشان، خانواده و دوستان‌شان صحبت کنند، به خرید بروند و درباره علایق‌شان حرف بزنند.

داشتن مدرک آزمون دله سطح B1 به این معناست که زبان‌آموز می‌تواند مفهوم کلی متون زبان اسپانیایی را بفهمد، در اکثر موقعیت‌های ارتباطی موفق عمل کند، درباره علایق، خانواده و مسائل شخصی متن‌های ساده بنویسد و ...مدرک آزمون دله سطح B2 یعنی فرد می‌تواند با اسپانیایی‌زبان‌ها به راحتی و روان صحبت کند، درباره موضوعات مختلف، متن‌های روان همراه با جزئیات بنویسد و بتواند علت موافقت و مخالفت خود را درباره موضوعات عمومی بیان کند.

مدرک آزمون دله سطح C1 یعنی فرد می‌تواند بدون نیاز به تلاش، کلمات مناسب را در جای مناسب استفاده کند، خیلی روان و با قدرت درباره موضوعات مختلف و خودش صحبت کند، مفهوم متن‌های طولانی و سخت را متوجه شود، از زبان اسپانیایی در موقعیت‌های مختلف کاری و دانشگاهی استفاده کند و درباره موضوعات پیچیده، متن‌های روان و قابل فهم بنویسد.مدرک آزمون دله سطح C2 به این معناست که فرد از پس هر نیاز ارتباطی خود به زبان اسپانیایی بر می‌آید و مشکلی در به یادآوری قواعد و کلمات مناسب نخواهد داشت. فرد می‌تواند خیلی روان درباره موقعیت‌های مختلف صحبت کند، درباره عقاید خودش مجادله کند و ...

مهلت اعتبار آزمون DELE

خوشبختانه باید بگوییم که مدت زمان اعتبار این آزمون همیشگی است. یکی از دلایل محبوبیت این آزمون برای متقاضیان، مادام‌العمر بودن مدت اعتبار آن است. چه چیزی بهتر از این؟ یکبار ثبت‌نام کنید، یک‌بار مدرک بگیرید و برای همیشه از اعتبار آن استفاده کنید.اگر مدرک شما مربوط به سطوح مبتدی بوده و قصد کردید در مقاطع تحصیلی و شغلی بالاتر در کشورهای اسپانیایی‌زبان اقدام کنید، نیاز است مدرک سطوح بالاتر داشته باشید. فرض کنید در حال حاضر مدرک سطح A1 دارید و می‌خواهید برای ادامه تحصیل در یک مقطع عالی دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید. مشخص است که در این صورت باید مدرک سطح بالاتر ارائه دهید.

هزینه‌های آزمون DELE

هزینه شرکت در این آزمون براساس سطوح مختلف متفاوت است. 

 

جهت سفارش تک یا عمده در فروشگاه شهر زبان پارسا با شماره های 09190888904 و 02166174981 تماس بگیرید.(تلگرام , واتس آپ)

30 تیر 1400
تعداد بازدید: 12
سایر اطلاعات
برای اطلاعات بیشتر به لینک مقابل مراجعه کنید: www.shahrezaban.com

نظرات

فروشگاه اینترنتی شهر زبان پارسا
کتابفروشی اینترنتی شهر زبان شامل فروش انواع کتاب های زبان انگلیسی، کتاب زبان آلمانی، کتاب زبان فرانسوی، اسپانیایی، ترکی استانبولی و ... برای تمام سنین می باشد.
خرید اینترنتی کتاب زبان و فروش آنلاین کتاب، فروشگاه اینترنتی کتاب، بانک کتاب زبان، فروشگاه کتاب زبان انگلیسی, خرید آنلاین کتاب زبان با تخفیفات ویژه در فروشگاه شهر زبان

با تشکر از انتخابتان مدیریت فروشگاه شهر زبان پارسا

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×